Asya-Pasifik hisse senetleri kurumsal kazançların desteğiyle yükseliyor

İstanbul, 22 Mayıs (Hibya) - Xpeng'in etkileyici kazançlarından ilham alan elektrikli araç üreticileri Li Auto ve BYD, Çarşamba günü Hong Kong hisselerindeki yükselişe öncülük etti. Bu gelişme, piyasanın gösterge endeksin dört haftalık kazanma serisinin sürdürülebilirliği konusunda hala belirsiz olduğu bir zamanda geldi.

Asya-Pasifik hisse senetleri kurumsal kazançların desteğiyle yükseliyor

Hang Seng Endeksi Salı günü yüzde 2,1 geriledikten sonra yerel saatle 10.25 itibariyle yüzde 0,4 artışla 19.301,66'ya yükseldi. Teknoloji Endeksi yüzde 0,7 yükselirken, Şangay Bileşik Endeksi yüzde 0,2 artış kaydetti.

Li Auto, Salı günkü kayıplarını telafi ettikten sonra yüzde 2,7'lik bir artışla 82,80 HK$'a yükseldi. Bir diğer rakip Geely yüzde 1,0 artışla HK$10,34'e ve BYD yüzde 0,1 artışla HK$217,20'ye yükseldi.

Bu artışlar, rakip Xpeng'in beklentileri aşan ilk çeyrek kazançlarına yanıt olarak gerçekleşti. PC üreticisi Lenovo da, analistlerin net gelirde yüzde 39'luk bir artış öngörmesiyle, kazanç açıklamasından önce yüzde 12'lik önemli bir artışla HK$11.40'a yükseldi.

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerinden oluşan en geniş endeksi (.MIAPJ0000PUS) yeni bir sekme açarak yüzde 0,4 yükseldi ve dört hafta üst üste yükselerek iki yılın zirvesine ulaştı.

Japonya'nın Nikkei (.N225) yeni bir sekme açtı ve zayıf yenin ihracatı artırdığını ancak aynı zamanda ithal enflasyonu tetiklediğini ve iş dünyası duyarlılığını azalttığını gösteren verilerle yüzde 0,6 geriledi.

EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri ve FTSE vadeli işlemlerinin her ikisi de yüzde 0,2 artış gösterdi. S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq vadeli işlemleri bir miktar yükseldi.
 

  Hibya Haber Ajansı